- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

9. júla 2021

Krása

 

Robert Hakala
Krása – slovo, ktoré v sebe ukrýva tajomstvo i posolstvo. Krásu nemôžeme chápať jednostranne, sploštene (krásne je iba to, čo sa nám páči, na čo sa pozeráme očami).

Krása je viac: zjemňuje naše kontakty s materiálnym okolím. Krása posväcuje matériu, ožaruje vnútro prostredia, v ktorom žijeme.


Krása nás obohacuje, zlepšuje stav našej mysle, ktorá je predurčená krásu vnímať aj transcendentálne. Duševne krásny človek je vyrovnaný so svojou cestou hľadania dobrého v každom inom človeku. Duševná krása pozdvihuje myseľ a robí človeka šťastnejším.

„Krása spasí svet,“ napísal už dávno geniálny spisovateľ a znalec ľudských duší F. M. Dostojevskij. Jedine krása, ktorá je darom nášho láskavého Boha, môže urobiť náš pozemský život prijateľným a požehnaným.

 

Robert Hakala

::

Rozhovor s autorom: Ísť svojou cestou...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.