- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

29. augusta 2021

Nedeľné slovo (136)

 

Výstup na horu

Niektorí ľudia, zdá sa, stále iba čakajú, spoliehajúc sa na akúsi šťastnú náhodu a veľkú príležitosť. Ak neprichádza, šomrú a sťažujú sa na všetko a na všetkých. Pritom však zostávajú nečinní, vyhýbajú sa námahe aj zodpovednosti.

Staré osvedčené pravidlo hovorí: modli sa a pracuj. Môžeme dodať: bez ohľadu na úspech či neúspech v očiach sveta.


Na výhru v lotérii sa spoliehať nedá, ani na inú formu šťastnej náhody. Ba možno povedať, že v hlbšom zmysle žiadna náhoda neexistuje, všetko je výsledkom niečoho, istej príčiny, vôle, sily, činnosti, akcie...

Možno sa nám naozaj niekedy pošťastí a dostaneme sa k nejakej vytúženej veci bez väčšieho pričinenia. A možno nie. K hodnotám sa stúpa do výšky. Plnohodnotný život je ako výstup na horu.

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (135)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.