- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5. septembra 2021

Nedeľné slovo (137)

 

Rozhodujeme sa

K najdôležitejším ľudským schopnostiam patrí schopnosť rozlíšiť a zvoliť si to, čo je dobré. Pomocou duchovného rozlišovania sa orientujeme v spleti názorov, návrhov a možností, ktoré ponúka svet.

Fakticky neustále sa rozhodujeme – čo povedať, čo spraviť, kam ísť, koho prijať, koho odmietnuť... a tak ďalej a tak podobne. A naše rozhodovanie sa by nemalo byť iba pudové či zvykové.


Podmienkou správnej voľby je dobré meradlo, myslí sa meradlo hodnôt. Bez neho, ako ani bez pevného oporného východiskového bodu nevieme určiť správny smer, nevieme sa zorientovať.

Možno už o chvíľu sa na nás niekto obráti s otázkou, žiadosťou či výzvou. Už dnes, tak ako každý deň, niečo spravíme, alebo nespravíme, povieme, alebo nepovieme... Ako sa rozhodneme?

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (136)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.