- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2. februára 2022

Čakanie

 

Robert Hakala

Čakanie nás sprevádza od narodenia. V podstate vždy na niečo čakáme, povedzme, keď máme hlad, čakáme na jedlo (upozorníme na to už v prvých hodinách nášho života!). Prosto, s čakaním musíme v živote rátať.

Čakanie býva nepríjemné, ale nie vždy, nie každé čakanie nás vyrušuje. Napríklad, radi čakáme na televízne športové prenosy, filmy, rôzne súťaže. V iných prípadoch nám aj niekoľkominútové čakanie spôsobuje vrásky, keď trebárs čakáme na nejaký dopravný prostriedok, alebo horší prípad – čakanie na výsledok nejakého dôležitého lekárskeho vyšetrenia (buď nášho, alebo našich blízkych).

Mnohí svätci a myslitelia uvádzajú, že chvíle čakania využívajú na modlitbu. Samozrejme, nemožno tento návod na lepšie využitie čakania predpísať všetkým, ale pokladám ho za veľmi užitočný a zmysluplný.

Dovolím si tu zacitovať zo svojej básne (Ne)konečné čakanie, kde tiež píšem o čakaní: „Chumáče zimy blúdia lesmi / Víchrica vkradla sa mi do hrdla / Toľko ráz bývam zlý a besný / ako ten čo ho matka odvrhla // Kríž na kostolnej veži niekto nahol / Nebol som to ja ktovie možno diabol // Počkám kým bude tvoja náruč otvorená / Dovtedy budem čakať Bože na kolenách...“

Samozrejme, na kolenách nemusím byť stále, stačí, keď budem v duchu pokorne očakávať Toho, pred ktorým treba padnúť na kolená, pretože je Pánom všetkého.

 

Robert Hakala


::

Rozhovor s autorom: Ísť svojou cestou...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.