- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

25. mája 2022

Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí

 

Vlado Gregor

Keď podľa kvantovej fyziky pozorovateľ ovplyvňuje dej, ktorý pozoruje, tak tobôž Stvoriteľ ovplyvňuje dej, ktorý tvorí. Pretože ak predpokladáme, že vesmír vznikol náhodou, že všetok vývoj sa deje náhodne, že náš osobný život a aj dejiny ľudstva sa skončia náhodne, tak potom sme vyhlásili za Boha jednu veľkú a všemohúcu Náhodu. Ale my kresťania tvrdíme, že naša sloboda spočíva v hľadaní pravdy a v živote, ktorý je v súlade s naším svedomím, ktoré vychádza práve z poctivého hľadania pravdy.

Pojmy sloboda a slobodná vôľa sa v Biblii veľmi nepoužívajú. Preto ma zaráža, že sa teraz v Cirkvi hovorí a píše práve o ľudskej slobode pre všetkých, aj pre tých, ktorí o ňu nemajú záujem. Čudujeme sa, že ľudia utekajú z kostolov. Možno chcú hovoriť o hľadaní pravdy a hľadaní Božej vôle, o čom sa v Biblii píše veľa, ale v poslednej dobe sa to akosi nespomína. Ako keby prestali existovať...

Liberalizmus a či „slobodizmus“ hovorí hlavne o slobode jednotlivcov. Ale je tu aj sloboda a záujmy rodín, národov, štátov, civilizácií a iných spoločenstiev. Vyplývajú z toho konzekvencie, ktoré môžeme domýšľať donekonečna.

Bijú sa takpovediac pred našimi očami dva národy. A prečo nie, keď každý má svoju slobodu a pravdu? Kde sa dvaja bijú, víťazí tretí. A prečo by ten akože mimo nevyužíval svoju slobodu a neeskaloval napätie a škody, ktoré pri konflikte vznikajú a veľmi mu vyhovujú?

V mnohých životných situáciách pomáha len zdravý ľudský rozum, ktorý má často ženské charakteristiky... Možno nám teda pomôže mariánska úcta, ktorá sa vyskytuje u katolíkov aj pravoslávnych, ba aj u moslimov.

 

Vlado Gregor


::

Rozhovor s autorom: Ježišov odkaz pretrvá.


::

Prosíme, nebuďte ľahostajní.
Postavte sa za pravdu, vyjadrite svoj názor – napríklad formou komentára pod článkom.

Ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície, prihláste sa
na odber e-mailového mesačníka: podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.