- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

21. novembra 2022

Z Literárneho týždenníka (6)

 

ZÁPISNÍK (47/2022)

 

Fundament

Ocitli sme sa v kríze, a nevieme, ako z nej von, sme v ťažkom položení, i keď si to možno celkom neuvedomujeme, akoby vo väzení (nielen) vlastných zlyhaní, chýb či ľahostajnosti, sme takpovediac zamknutí v problémoch a zároveň nás ťaží pocit, že kľúč k riešeniu nemáme – je z druhej strany dverí, v moci niekoho iného.

Je to naozaj tak? Nemáme východisko? Nevieme, čo je dnes kľúčové? Hádam by sme sa mali lepšie rozhliadnuť a onen kľúč pohľadať... 

A čo je gruntom, fundamentom? Mravný zákon! Otázka mravnosti a poriadku bytia je kľúčová. Veľký ruský spisovateľ Fiodor Michajlovič Dostojevskij ukázal v románe Diablom posadnutí tragiku sveta, v ktorom vládnu temné sily vzbury. Ak niet Boha, všetko je dovolené! Inžinier Kirillov – jedna z postáv románu – uvažuje takto: Boh je nevyhnutný, ale ak neexistuje, ak ho poprieme, bohom sa stáva človek a ak vo svete nepanuje Božia vôľa, tak všetko je ľudská vôľa: „... všetko je moja vôľa, a ja som povinný prejaviť svojvôľu.“ Zanechaním pevného bodu strácame orientáciu a dostávame sa na trasovisko hodnotového relativizmu. Morálka je potom záležitosťou dohody alebo aj nedohody, egoizmu a svojvôle; opäť Kirillov: „Úplná sloboda bude vtedy, keď bude všetko jedno, žiť, či nežiť.“ A to je číry nihilizmus.

Nie som naivný, uvedomujem si, že morálna obroda sa nedá nariadiť ani nanútiť, vyžaduje si vnútorné rozhodnutie a premenu zmýšľania. Niekedy však do života jednotlivca či spoločnosti príde silný impulz, ktorý proces obrody podnieti a urýchli. Takýmto impulzom môže byť aj kríza, nejaký otras, uvedomenie si vážnosti situácie, strata falošných istôt. V každej kríze je zárodok obnovy. Kľúč k riešeniu našich problémov nemá v rukách nikto cudzí, máme ho my, i keď sa teraz zdá, že sme ho stratili. Pripomeňme si znova to známe biblické: Kto hľadá, nájde, a kto klope, tomu otvoria.

(Úryvok z článku, ktorý vyšiel v Literárnom týždenníku č. 33–34/2022)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (46/2022)


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.