- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5. marca 2023

Nedeľné slovo (209)

 

Čaro pomalosti

Opantal nás kult rýchlosti – chceme rýchlo cestovať, rýchlo dosiahnuť úspech, všetko čo najrýchlejšie zariadiť. Veru opodstatnene sa hovorí, že žijeme v uponáhľanej hektickej dobe.

Lenže rýchlejšie neznamená vždy lepšie. Z hľadiska večnosti na rýchlosti nezáleží, záleží na hĺbke prežívania, na poznaní, na láske. Čím pomalšie tečie rieka, tým je hlbšia.


S rýchlosťou či presnejšie s náhlivosťou býva spojená povrchnosť, nervozita, napätie, časový stres... A kladieme si niekedy otázku, za čím sa vlastne ženieme? Nechceme rýchlo mať to, čo nám v konečnom dôsledku uškodí?

Skúsme niekedy zámerne spomaliť, zmierniť tempo: pomalým krokom sa poprechádzať, pomalým čítaním si vychutnať hodnotnú knihu, pozhovárať sa nenáhlivo s blízkym človekom. Myslím, že to bude pekné, príjemné a obohacujúce.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (208).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.