- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

8. septembra 2023

Odpúšťať? Odpúšťať!

 

Robert Hakala
„Odpúšťať znamená byť otvorenými, chápavými a trpezlivými voči tým, ktorí na nás útočia.“ 
(Jean Vanier)

Často sa stretávame so situáciami, ktoré nás vedia rozladiť. Máme všelijakých známych, azda priateľov, spolupracovníkov, ku ktorým sa správame korektne, a oni nás sklamú, poza chrbát ohovárajú a vymýšľajú nepravdy. Intrigujú, závidia a ubližujú. A pritom sme im nič zlé neurobili.

Také konanie nás raní, prežívame smútok, bolesť... Cítime sa oklamaní, zradení. Nevieme si to vysvetliť, prečo sú aj takí ľudia, ktorých správanie akosi nedokážeme pochopiť ani ospravedlniť. Akoby sme im chceli všetko vrátiť! Aj s úrokmi. Použiť ešte silnejšie a hrubšie slová. Pripomenúť im ich špatný charakter. Nahnevať sa na nich a prestať s nimi komunikovať.

Nedajme sa zlákať na cestu odplaty. Na cestu, ktorá vedie hlbšie a hlbšie do neznášanlivosti. Neriaďme sa heslom „oko za oko, zub za zub“ alebo „ty mne tak a ja ešte viac“. Nebuďme pomstychtivými. Neživme v sebe túžbu po odplate, lebo tá aj z nás urobí človeka bez morálky.

Odplatiť zlé zlým je jednoduché. Ale skúsme to inak. Skúsme odpustiť. Odpúšťať a byť láskavým ku každému. Skúsme všetkým ukázať, že my nie sme takí, že netúžime po pomste, nechceme vyvolávať nepokoj ani nikoho urážať. Naša trpezlivosť a pokora nakoniec bude sláviť úspech: každému sa budeme môcť vždy a za každých okolností pozrieť priamo do očí.

 

Robert Hakala


::

PriestorNet patrí ľuďom súcim na slovo, rozhľadeným a kultivovaným...
Staňte sa jeho priaznivcom: podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.