- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

23. októbra 2023

Bezbožný svet

 

ZÁPISNÍK (42/2023)

Veľká časť problémov, ktoré ako jednotlivci, rodiny i celá spoločnosť prežívame, má pôvod nie v tom, že sa máme zle, ale v tom, že sa máme dobre – priveľmi dobre.

Základné životné potreby, aj mnohé nadštandardné, máme zabezpečené, potravinami a energiami plytváme. Pracujeme menej, chceme viac. Naučili sme sa žiť na dlh – na úkor minulých aj budúcich pokolení.

Nadobudli sme dojem, že Boha nepotrebujeme. Ani blížnych nepotrebujeme, len seba (ale beda, už i sebe „lezieme na nervy“).

Ľahko nájdeme výhovorku, keď sa chceme ukázať v lepšom svetle, palicu, keď chceme biť, urážku, keď chceme niekoho ponížiť či znemožniť. Ale slová vďaky, prosby a odpustenia nájsť nevieme.

Spohodlneli sme, zleniveli. Nechce sa nám čítať ani premýšľať. Zabudli sme písať rukou. Zabudli sme sa modliť. Neuchovali sme dedičstvo otcov. Preto nerozumieme tomu, čo sa okolo nás deje.

Odvrátenou stranou blahobytu – materializmu je prázdnota, bezútešný, klamlivý, zradný svet bez Boha...

Ako hovorí Písmo, „ak vy opustíte Pána a budete slúžiť cudzím bohom, tak aj on sa odvráti od vás a dopustí na vás zlo a zničí vás“ (Joz 24, 20).

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (41/2023).


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

1 komentár:

  1. Anonymný23.10.23

    Pravdivé, múdre, jasné, stručné, výstižné... Nezničila nás chudoba ani bieda, ale ničí nás blahobyt. Vďaka za pripomenutie Ľudovít

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.