- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

22. októbra 2023

Nedeľné slovo (240)

 

Čo patrí Bohu

„Dávajte teda, čo je cisárovo, cisárovi, a čo je Božie, Bohu.“
(Mt 22, 21)

Známe Ježišove slová o riešení dilemy medzi požiadavkami sveta a požiadavkami Ducha. Kresťan patrí Bohu, ale nemôže ignorovať realitu hmotnej existencie. Pokiaľ je na tomto svete, musí konať v súlade so svojím stavom a spoločenským postavením.


Aj tu platí, že človek by mal konať podľa svojich schopností a možností, rozvíjajúc talenty, ktoré dostal. Z toho treba odvodiť počet toho, čo treba odovzdať „cisárovi“.

Dávajme teda cisárovi, čo je cisárovo, vždy však s vedomím, že v konečnom dôsledku všetko patrí Bohu – On je pánom života a smrti, pánom času aj večnosti.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (239).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.