- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11. marca 2024

Os dejín

 

ZÁPISNÍK je súčasťou PriestorNetu už pomerne dlho – všeličo sa v ňom nazbieralo a niečo z toho, nazdávam sa, stojí za opätovné pripomenutie. V tomto roku preto nepíšem nové časti, ale vyberám z tých, ktoré boli publikované v rokoch 2014 až 2023.

::

Žijeme v spoločnosti, ktorá sa tvári ako tolerantná, nezaujatá, neutrálna vo veciach náboženstva a svetonázoru. Môže sa dokonca zdať, že dnešnému západnému svetu sú náboženské témy ľahostajné. Skúste však verejne vysloviť jasný katolícky postoj!

Jednoznačnosť, istota presvedčenia je považovaná za čosi nenáležité, provokatívne, demagogické. No nie vždy a vo všetkom. Sú témy, ktoré sa povinne prezentujú a interpretujú jednofarebne, podľa akéhosi nepísaného, ale o to tvrdšieho zákona (politickej korektnosti), napríklad inkvizícia, stredovek, holokaust, Slovenský štát. V niečom sa teda jednoznačnosť nielen toleruje, ale priam vyžaduje. Prečo potom toľký odpor proti kresťanstvu, osobitne katolíctvu?

Keď si to utriedime a pravdivo pomenujeme, dospejeme k tomu, že všetko sa láme v istom bode. Doslova všetko, čo hýbe životom ľudí, možno pomerať jediným kritériom. Dejiny sa lámu na postoji k Bohu a ku Kristovi.

(Rok 2014)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci ZÁPISNÍK: Nepriatelia náboženstva zmenili taktiku.


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.