- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

14. júla 2025

Výber z lyriky

 

Viliam Turčány: Prsteň

Bratislava, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2007

S časovým odstupom sa mi dostal do rúk knižný výber z lyriky Viliama Turčányho (1928–2021) nazvaný Prsteň – nie však neskoro, veď poézia nestarne ako novinová správa alebo klebeta, má omnoho dlhšiu platnosť a v niektorých prípadoch nestráca svoju hodnotu ani stáročiami.

Prsteň je autorským výberom z piatich básnických zbierok a predstavuje dovedna asi ich pätinu. Obsahuje vo svojej podstate duchovne ladenú poéziu. Turčányho lyrický subjekt sa v nej prihovára Bohu, sebe i čitateľovi, stavia komunikačný most s cieľom šíriť dobro. Vyznáva svoju vieru a spomína na svoju doterajšiu životnú cestu.

Viliam Turčány bol rovnocenne a súbežne literárnym teoretikom i básnikom, bádateľom a tvorcom, ktorý v procese písania nemohol neuplatňovať svoje znalosti a koncepcie. Patril k veľkým znalcom literatúry a poézie zvlášť, ovládal remeslo, zvládal i náročné básnické útvary, ale niekedy aj on podľahol tlaku či vábeniu formy a vytvoril napríklad rým vyznievajúci samoúčelne. Jeho tvorba je „doktorská“, akademická, no zároveň ľudsky hrejivá; priraďuje sa k ústrednej línii umenia, vyrastajúcej z tradície. Je to literatúra cielene štylizovaná, vedome nadväzujúca na tvorbu klasikov a dopĺňajúca chýbajúce časti mozaiky našej národnej spisby.

Žiada sa povedať, že potrebujeme aj (a predovšetkým) takú literatúru – literatúru, ktorá nerúca, ale buduje, neodmieta, ale prijíma, aby mohla o to viac vydať... Poézia Viliama Turčányho si zaslúži našu pozornosť.

 

Ján Maršálek


::

Čítame poéziu:

Boris Pasternak: Plačúci sad

Teofil Klas: Pútnikova kapsa

Milan Šmelko: Náklonnosť mesiaca

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.