- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6. novembra 2015

Život na dlh

(Z Pisárovho glosára)
Požičajte si už teraz peniaze na vianočné nákupy. Čo z nich neminiete, môžete nám bez poplatku vrátiť.
Tento reklamný slogan jednej našej banky je jedným z mnohých príznakov nášho (konzumného) spôsobu života. Tak ako sme si zvykli žiť s požičanou hlavou, teda nekriticky preberať cudzie vzory, myšlienky, názory a postoje, tak si zvykáme žiť s finančnými dlžobami.

Áno, uznávam, zabezpečiť si napríklad bývanie je bez pôžičky pre väčšinu z nás nereálne. Stále viac ľudí si však požičiava na zbytočnosti, na rýchlu spotrebu a dovolím si povedať: na uspokojenie okamžitých chúťok; či už ide o vyberané jedlá, elektroniku alebo trebárs dovolenku. Akoby to všetko muselo byť hneď, akoby sa bez toho ani nedalo dôstojne žiť. A to je na pováženie.
Žijeme na dlh, zadlžujeme sa – v doslovnom i prenesenom význame (hmotne i morálne). Nechcem byť zlým prorokom, ale myslím, že v blízkej dobe bude v mnohých slovenských rodinách veľa plaču a trápenia pre priťažké bremeno dlhov a najmä pre neschopnosť splácať ich.
Tak teda, kráčajme s dobou a požičajme si na vianočné nákupy, aby sme mali plné špajzy, stoly i bruchá, aby bolo čím zaplniť po sviatkoch kontajnery!


::   Predchádzajúca glosa: Budeme si všetci tykať?

2 komentáre:

 1. Anonymný6.11.15

  "Tak ako sme si zvykli žiť s požičanou hlavou, teda nekriticky preberať cudzie vzory, myšlienky, názory a postoje, tak si zvykáme žiť s finančnými dlžobami."
  Toto platí aj o náboženstvách a nádejáme sa, že sú pravdivé, No všade sa to hemží podvodníkmi a klamármi.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zvykli sme si pochybovať o všetkom. Aj o pravde - o tom, či nejaká pravda vôbec je. Skúsme však zapochybovať o pochybnostiach! Je predsa zrejmé, že tak ako existuje svet a život, tak existuje aj pravda o svete a o živote.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.