- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

14. mája 2017

Slovo na nedeľu (67)

Lebo za čo vymení človek svoju dušu?!
(Mk 8, 37)
Zaujímavý fakt: dušu nemôžeme nijako exaktne vymedziť a aj tak sa stala stredobodom ľudskej existencie a poznávania. Duša – večná téma filozofov, nielen kresťanských. Nikto ju „nevidel“, nedokážeme ju opísať, zmerať, odvážiť, ale cítime – sme presvedčení, že ju máme, že je našou súčasťou.
Takisto sme presvedčení o tom, že duša má v našom správaní (v celom živote) mimoriadnu a dôležitú úlohu. Duša ohraničuje – vymedzuje náš vzťah nielen k vonkajšiemu svetu, ale aj k sebe samému. Duša je mantinel, ktorý nám bráni prekročiť určité hranice správania sa k svetu, ktorý je okolo nás.

Duša – svedomie, prepojenie s našimi charakterovými vlastnosťami. Čím viacej sa snažíme dušu z nášho tela (vnútra) vyčleniť, tým sa v nás hlbšie zakoreňuje. Starosť o dušu je činnosť, ktorú často robíme spontánne, akosi podvedome. Nestratiť svoju dušu, nezapredať sa zlému. Naopak, mať dušu čistú a s takou predstúpiť pred Pána!
Čistá duša a naše svedomie sú v symbióze. Nič človeku neuškodí viacej, ako keď stratí svoju dušu. Alebo keď ju vymení za čiastkové potešenie, rozptýlenie. Začne trpieť bolesťami, ktoré sa nedajú vyliečiť. Alebo len veľmi ťažko. Pretože lieky na bolesť duše sú nedostupné. Nedostupné pre toho, kto nepochopil učenie nášho Pána.
Robert Hakala
::
Predchádzajúce: Slovo na nedeľu (66)
::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

1 komentár:

  1. L. N. Tolstoj napísal: „Uvedomenie si božskej povahy duše nám dáva odvahu pred všetkými nešťastiami v živote.“
    ::
    Včera uplynulo sto rokov od prvého zjavenia vo Fatime. Panna Mária sa zjavila trom deťom – pastierikom.
    Znova a znova sa potvrdzuje, že Boh sa zjavuje maličkým. Čo je v ľudskom chápaní veľké, to je u Boha malé, a čo je malé, to môže narásť, ak je to Božia vôľa.

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.