- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

22. októbra 2019

Politické turbulencie


ZÁPISNÍK – 42/2019
Veľa sa v týchto dňoch hovorí o potrebe zmeny a očisty verejného života. Hovorí sa o nutnosti vyriešenia mnohých káuz a podozrení a o výmenách na vedúcich postoch. Hľadajú sa cesty nápravy, ale sú to pokusy, ktoré zväčša zostávajú v polohe formálnych, právnych a technických opatrení, to podstatné si takmer nikto nevšíma. Málokto jasne povie, že pravidlá bontónu sú len maskou, ak nevychádzajú z vnútra človeka, slušnosť neznamená nič, ak nie je krytá morálkou, a ani tie najprepracovanejšie zákony nepomôžu, ak nebudú motivované a korigované mravným imperatívom. Slovom, to podstatné leží v duchovnej oblasti, v oblasti náboženstva, kultúry a výchovy. Bez pevných základov žiadna stavba dlho nevydrží.

::
V novom čísle Literárneho týždenníka bola publikovaná esej Pavla Dinku o vrtkavej spravodlivosti a jej zneužívaní v politickom boji. Okrem iného sa v nej píše:
„Len sa obzrime vôkol seba: prepojenie politiky s oligarchiou, násilné ohýbanie paragrafov parlamentom (zrušenie Mečiarových amnestií, Lex Harabin), zneužívanie nástroja trestného práva či majdanizácie ulice na ‚nápravu‘ volebných výsledkov, divadielko okolo voľby ústavných sudcov, nenávistné tlačové konferencie polarizujúce celú spoločnosť, nezákonné vynášanie informácií z vyšetrovacích spisov (vraj vo verejnom záujme), obskúrne posielanie politických protivníkov na detektor lži alebo do ‚basy‘, doslova trápne televízne vyhlásenia dvoch prokurátorov – akési rady adresované funkcionárom štátnych orgánov, aby sa sami prišli prihlásiť, ak náhodou udržiavali nelegálne mobilné a iné kontakty s podozrivými osobami, úsilie politikov preniknúť do súkolesia vyšetrovacích i justičných orgánov, ovplyvňovať ich a získavať od nich dôverné informácie... Pravda, bez spriatelených médií by to nešlo, siedma veľmoc, mediokracia sa vyšplhala na vrchol mocenskej pyramídy, majstrovstvom zvláštnej sublimácie vie premeniť paru na kameň a kameň na mydlovú bublinu, vyšetruje, obviňuje, obžalúva a ‚vynáša‘ rozsudky aj bez povestného lístočka vo vetre, akoby pravda, vina, resp. nevina ležali kdesi na dne kúzelníckeho klobúka.“
(Pavol Dinka: Sudca a jeho kat... In: Literárny týždenník č. 35–36/2019)
::
Našej pozornosti by nemal uniknúť ani komentár Ľudovíta Števka Threema a podobenstvo o drogách. Aspoň krátky úryvok:
„Rok 2019 je na slovenskej politickej scéne mimoriadne dramatický. ‚Všemocný podnikateľ‘ Kočner sedí v Leopoldove pre podozrenie z vraždy novinára a jeho Threema vlní hladinu politických vôd ako cunami... Efekt postupného zverejňovania neoverených záznamov z Threemy je očividný: vrhá tiene na Smer-SD a prekrýva trestnoprávne prešľapy bývalého prezidenta, dnes predsedu mimoparlamentnej politickej strany Andreja Kisku, a drogové avantúry šéfa strany Progresívne Slovensko (PS) Michala Trubana. Ľuďom ešte nedochádza, že ani jeden z uvedených podnikateľov v politike nedorástol politicky, odborne ani morálne na funkciu predsedu vlády, na ktorú si robia chuť, čím sa vôbec netaja. (...) Napriek všetkému pracovnému úsiliu mediálnych prívržencov šéfa PS jeho kredit u obecenstva upadá, lebo slovenské rodiny odmietajú drogy ako životný štýl svojich detí. Kiska ho už preferenčne preskočil, v ostatnom agentúrnom rebríčku obsadil druhé miesto za dominujúcim Smerom-SD, čo sa dá vysvetliť aj tak, že Kiskove kriminálne kauzy sú pre našinca prijateľnejšie ako Trubanove narkotiká. Turbulencie na slovenskej politickej scéne naberajú obrátky. Parlamentná opozícia sa rozpadá, Sulíkova SaS stráca kľúčových hráčov aj radových členov, Matovič a jeho trojchlapové OĽaNO sa zmietajú v kríze vinou svojho hulvátskeho šéfa, Bugárovi vyzváňa politický umieračik a vládna koalícia stráca silu. A to, čo sa na voličov škerí spoza parlamentnej brány, neveští nič dobré. Prognózy sú neisté.“
(Ľudovít Števko: Threema a podobenstvo o drogách. In: Literárny týždenník č. 35–36/2019)

Ján Maršálek
::
Predchádzajúci: ZÁPISNÍK – 41/2019
::
Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.