- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

30. novembra 2020

O umení

 

ZÁPISNÍK (48/2020)

Umenie je určené na to, aby pozdvihovalo slabých, aby otváralo oči nevidiacim, aby viedlo človeka vždy k tomu krajšiemu, lepšiemu a pravdivejšiemu pólu života. Nestačí teda zahrávanie sa s pocitmi, vyvolávanie emócií, napodobňovanie pochybných vzorov. A celkom neprípustné sú prázdne formy, falošné koncepcie a špekulácie, ktorých cieľom je zarobiť a získať akúsi slávu.

::

Originalita spočíva v poctivosti a zacielení na veci duchovné. Giovanni Papini píše: „Veľké umenie, aj keď nehovorí o Bohu, je vždy náboženské. A keď človek zanedbáva, ignoruje alebo odtajuje Boha, mysliac, že oslavuje sám seba, hoci ako človeka záhadne poníženého a zúboženého, vysušuje sa a vyprázdňuje.“ A dôsledok? Veľký taliansky mysliteľ a spisovateľ dodáva: „Vražda Boha, o ktorú sa pokúsil moderný človek, je – podľa strašného zákona odplaty – samovraždou človeka.“

::

Čo nechce byť nadľudské, stáva sa neľudským, protiľudským. Bez ukotvenia vo večnosti sa čas – čas ľudského žitia – rozpadáva na márne kúsky, na okamihy a chvíle, dni a roky utekajúce kamsi do prázdna, strácajúce sa v ničote krátkodychosti a bezcieľnosti. Preto je taká dôležitá sakralizácia umenia i života vôbec.

::

Keď sa ľuďom nedostáva kvalitnej duševnej potravy, tak konzumujú aj odpad. Nikto sa nemôže zriecť zodpovednosti za to, ako žije, čo vytvára a ponúka iným – či niečo pravé a dobré, alebo niečo falošné a zlé. Pripomeňme si znova Papiniho: „Medzi tými, ktorí ponúkajú ošúchané a spľasnuté napodobeniny veľkej minulosti a medzi tými, ktorí – hoci s väčšou inteligenciou – bavia sa v labyrintoch bezľudského umenia, nemožno si vybrať človeka, ktorý hľadá krásu a pravdu. Ani zodratá a spuchrená starina, ani ľadová a mechanická novota nemôžu uspokojiť náš vkus...“ (Giovanni Papini: Eseje o umení).

::

Recenzia: Poctivo o umení

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (46–47/2020)

::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.