- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2. januára 2022

Nedeľné slovo (154)

 

Cit pre mieru

Hovorí sa, že všetkého veľa škodí. A je v tom kus pravdy. Zisťujeme hádam denne, že na miere, primeranosti, úmysloch skutočne záleží.

Malý dar môže sklamať, priveľký zas môže byť zdrojom nepochopenia, závisti, prípadne namyslenosti. A v uvádzaní príkladov by sme mohli pokračovať.


Dávnejšie mi skrsla v mysli takáto sentencia: Práca šľachtí, robota unavuje, drina ubíja. Áno, aj tu záleží na miere. Miernosť vedie k rovnováhe, k vyváženosti, o ktorú sa treba usilovať vždy a všade.

Citom pre mieru sa vyznačuje každý skutočný umelec, ale aj každý múdry človek. Hľadajme životnú rovnováhu, akokoľvek je to ťažké. Začnime tým, že sa budeme dôslednejšie odkláňať od svojich zlozvykov.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (153)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.