- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

8. januára 2022

Vianoce... každoročne

 

Robert Hakala

Áno, máme ich každý rok. Tešíme sa. Sme nedočkaví. Keby sme náhodou zabudli, v každom obchode nám ich pripomenú. Hračky, vianočné stromčeky, darčeky, dobré jedlo... To všetko musí byť. Uvedomujeme si popritom, čo sú pravé Vianoce? Prečo ich vlastne každý rok slávime?

Zdá sa, že len málo je tých, ktorí vedia, čo sú to Vianoce. Málokto si pripomenie, že vtedy, pred dvoma tisícročiami, narodil sa Boží Syn... Málokto.

Samozrejme, máme televíziu, vianočné programy sa opakujú, ale pozeráme ich. Sú v týchto programoch zakomponované podstatné vianočné motívy, prípadne nejaký katolícky symbol? Pozeráme a nevšímame si...

Vianočné oblátky – veľmi obľúbený vianočný film (réžia: Martin Ťapák, predloha: poviedka Martina Kukučína, rok výroby: 1977). Hlavnú úlohu hrá Dušan Tarageľ. Film zachytáva príchod dedinského učiteľa a je plný predvianočných a vianočných zvykov na dedine. Je v ňom množstvo spievaných kolied, ktoré však vôbec nespomínajú Ježiša, film nehovorí nič o narodení Spasiteľa. Nie je v ňom ani jeden kresťanský symbol – kríž, obraz...

Rysavá jalovica – obľúbený film, aj mimo Vianoc (réžia: Martin Ťapák, predloha: poviedka Martina Kukučína, rok výroby 1970). Dobre známa komédia, hlavné postavy sú Adam Krt (hrá ho perfektne Jozef Kroner) a sused Trnka (výborná príležitosť pre Ivana Rajniaka). A čo Spasiteľ? Film nie je určený iba na Vianoce, vieme pochopiť, že vo filme nezaznie jeho meno.  Veľmi pekná momentka je, keď Krtova žena (hrá ju Eva Kristínová) predtým, ako načne bochník chleba, spraví na ňom nožom kríž.

Ženský zákon – komédia, ktorá nie je vianočná (réžia: Pavol Haspra, námet: J. G. Tajovský, rok výroby: 1967). Ľúbostný príbeh Miška a Aničky (hrajú ich Jozef Adamovič a Emília Vášáryová).Raz sa mihne kresťanský obraz na stene, počujeme modlitbu zaklínania Miška od Marienky, ktorá je skôr paródiou na normálnu modlitbu.

A tak by sme mohli pokračovať – filmy, rozprávky, komédie... sú o všetkom možnom, iba nie o vianočnej duchovnosti, a samozrejme, ani slovo o narodení nášho Spasiteľa. Až na zopár výnimiek.

Mnohí budú namietať, že filmy vznikli pred mnohými rokmi, keď sa Vianoce brali ako „sviatky zimy“. Kresťania však môžu namietať oproti tomu: prečo sa nenakrútia nové filmy, ktoré by zobrazili kresťanské posolstvo Vianoc?!

 

Robert Hakala

::

PriestorNet patrí ľuďom súcim na slovo, rozhľadeným a kultivovaným...
Staňte sa jeho priaznivcom: podrobnejšie informácie.

1 komentár:

  1. Prečo sa nenakrúcajú nové filmy s náboženskou tematikou, resp. v kresťanskom-katolíckom duchu? Správna otázka. Lenže, ako sa môžu také filmy nakrúcať, keď vo všetkých rozhodujúcich funkciách, úradoch, výboroch, komisiách sedia ľudia takzvane progresívneho zmýšľania alebo ľudia vyslovene nekultúrni?! A, žiaľ, mnohí kresťania si ešte ani nestihli uvedomiť, že sa tu čosi pokazilo.

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.