- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

12. júna 2022

Nedeľné slovo (176)

 

Viera

Parafrázujúc známeho mysliteľa a konvertitu na katolícku vieru G. K. Chestertona môžeme povedať: ak ľudia zanechajú vieru v pravého Boha, neznamená to, že nebudú veriť ničomu, práveže uveria hocičomu.

Súčasnosť potvrdzuje platnosť uvedených slov. Mnohí dnes neveria v Boha, neveria učeniu Cirkvi, zato veria kadejakým hlúpostiam, utiekajú sa k ezoterike, vešteniu, prikláňajú sa k rozličným radikálnym ideológiám a prapodivným sektám.


Boh je zárukou a základom dôstojnosti človeka. Viera v neho je principiálne rozumná. Áno, viera a rozum by mali spolupracovať, ide o dva piliere ľudského poznania.

Náboženská viera je vskutku zdrojom poznania, pokiaľ nepodľahne slepote fanatizmu. Pravá viera sa opiera o Zjavenie, o Tradíciu aj o skúsenosť, či už osobnú alebo skupinovú, a opiera sa tiež o svedectvo tých, ktorým viera zmenila život.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (175).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.