- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

17. októbra 2022

Z Literárneho týždenníka (3)

 

ZÁPISNÍK (42/2022)


Čakanie na zázrak

Podľa publikovaných údajov je až tretina súčasných poslancov Národnej rady Slovenskej republiky z Bratislavy. Jej zloženie teda zjavne neodráža pravú podobu našej vlasti. Inými slovami, praktická politika na celoštátnej úrovni neodzrkadľuje požiadavky a potreby väčšinového obyvateľstva a ani jeho rebríček hodnôt, je skôr pokriveným obrazom a niekedy priam karikatúrou toho, čo by mala predstavovať a reprezentovať. Dianie na politickej scéne dnes pripomína tragédiu obsadenú komikmi alebo komédiu v réžii tragédov. Pritom, a to je tristné a varovné, nejde predsa o nezáväznú hru či divadelné predstavenie, ale o veľmi vážnu vec s dosahom na každého jedného obyvateľa štátu.

Viacerí analytici a komentátori (mimo hlavného prúdu) upozorňujú na chybné nastavenie spoločenských mechanizmov, osobitne volebného systému, čo dáva príležitosť karieristom, ziskuchtivcom, ba i pochybným indivíduám s psychopatickými sklonmi, aby sa dostali do význačných funkcií. Politické strany sa menia na podnikateľské subjekty s marketingovým správaním, na zoskupenia ľudí, ktorých nespája ušľachtilá idea ani seriózny politický program, ale všelijaké podivné a pokútne záujmy. Inak sa totiž nedajú vysvetliť primitívne hádky v parlamente, pričasté korupčné kauzy, justičné prechmaty, legislatívne schválnosti, cynizmus a ostentatívna drzosť držiteľov moci.

Kultúrny marazmus nadobudol obludné formy a všetky úprimné pokusy o nápravu (nie je ich veľa) sa nateraz stretajú v lepšom prípade s nepochopením či nezáujmom a v horšom prípade s výsmechom a odmietnutím. Veď kto by sa dnes staral o kultúru a kultúrnosť?! Sú iné, vraj zaujímavejšie témy, povedzme návštevy celebrít, hľadanie uhlíkovej stopy, relácie o varení a o chudnutí alebo módny boj proti dezinformáciám. A tak pomaly, no isto hlúpneme. Zdá sa, že sme sa už zmierili s jazykom plným floskúl, fráz i vulgarizmov, ako aj s pologramotnosťou alebo fiškálstvom tých, ktorí nás zastupujú.

(Úryvok z článku publikovaného v LT č. 19–20/2022)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (41/2022)


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.