- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

28. februára 2023

Pomoc

 

Robert Hakala
„Jedno z najhlbších tajomstiev života spočíva v tom, že len to, čo robíme pre druhých, má naozaj cenu.“ (Lewis Carroll)


Nezištná pomoc druhému. Pomáhať a nič za to nežiadať. Nájsť si čas, obetovať ho v prospech iných. A mať radosť z takej jednoduchej veci: pomohol som, potreboval pomoc a ja som pomohol. Urobil som všetko, čo som vedel, všetko, čo bolo v mojich silách. Nerozmýšľal som nad tým, čo ma to bude stáť a koľko času strávim pri tej pomoci. A potom: iba mať dobrý pocit z takej maličkosti, akou je nezištná pomoc.

Prečo o tom takto obšírnejšie píšem? Pretože to nie je maličkosť. Pre niekoho je to záležitosť, na ktorú nemá čas, vlastne nemá ani najmenšiu chuť, aby druhému pomohol. Prečo sa mám unúvať? Nemám sám toho dosť? A mne kto pomohol? Takéto slaboduché slová si niekedy berieme na svoju obranu. Nechceme pripustiť, že robíme niečo zlé, keď sa nestaráme o druhého. Načo aj? Mňa nikto nezaujíma, každý nech si pomôže sám...

Áno, doba je rýchla. Náhlime sa, pretože každý z nás má toho na svojich pleciach naozaj dosť. Ale nemôžeme byť egoisti: iba ja, ja a ešte raz ja; ja nechcem nič od teba a ty nečakaj nič odo mňa... A čo naše svedomie? Naše srdce? Naša duša? Sme spokojní s vlastnou ľahostajnosťou a nevšímavosťou?

Nechcem teraz povedať, že každý raz bude potrebovať pomoc cudzieho. Možno nie. Skutočne, možno aj celý svoj život prežije bez pomoci zo strany druhých. Ale aký je to život? Nepomáhať a nepoznať ten pocit, keď vám niekto iný poďakuje a vy v jeho očiach uvidíte spokojnosť a radosť?

Skutočne, iba to, čo urobíme pre druhých, má cenu. A dobré skutky sa odplácajú. Napríklad „pobytom“ v nebi...

 

Robert Hakala


::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.