- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

19. marca 2023

Nedeľné slovo (211)

 

Na Boží obraz

Keď nekriticky prijímame – bez triedenia a výberu – vonkajšie podnety, ponuky a informácie, robíme zo svojho vnútra smetisko. Zapratávame sa zbytočnosťami, banalitami, klebetami, módami a zatarasujeme tak cestu podstatným témam, ktoré sa týkajú zmyslu a smerovania nášho života.

Niekto možno povie: nezaťažujem sa filozofovaním a mudrovaním, jednoducho žijem... Ale aký je to život bez rozmyslu, bez vízie, bez cieľa?!


Filozof Byung-Chul Han pripomína, že sama informácia ešte nie je pravdou – byť informovaní neznamená byť aj zorientovaní, mať pravú múdrosť.

Kresťanstvo vyznáva, že človek bol stvorený na Boží obraz, je teda bytosťou duchovno-hmotnou. Má dušu a hlboké vnútro, má vedomie seba a poslanie, ktoré presahuje jeho pozemské dimenzie.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (210).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.