- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

12. marca 2023

Nedeľné slovo (210)

 


Rozpoznať hodnotu

Tie najvzácnejšie veci sa nedajú kúpiť, to však neznamená, že sú zadarmo. Musíme si ich nejakým spôsobom zaslúžiť, alebo sa pripraviť, uspôsobiť na ich prijatie.

Veď čo s darom, ktorý nedokážeme využiť? Čo s darom, ktorého hodnotu nevieme oceniť? Čo s talentom, ktorý ostane ležať nevyužitý?


Viem o človeku, ktorý vyhodil na smetisko album s poštovými známkami. Šlo o pozostalosť. Neskôr sa ukázalo, že to bola vzácna a cenná zbierka. Vyšla navnivoč.

Na hodnotné veci a veľké dary treba dorásť, treba ich vedieť prijať a predovšetkým rozpoznať. V neposlednom rade: pravé hodnoty si vyžadujú námahu a obetu.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (209).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.