- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

29. januára 2024

Temné stránky súčasnosti

 

ZÁPISNÍK je súčasťou PriestorNetu už pomerne dlho – všeličo sa v ňom nazbieralo a niečo z toho, nazdávam sa, stojí za opätovné pripomenutie. V tomto roku preto nepíšem nové časti, ale vyberám z tých, ktoré boli publikované v rokoch 2014 až 2023.

::

Do temných stránok súčasnosti zapadajú aj niektoré správy zo zahraničia. Belgický parlament „veľkou väčšinou“ schválil eutanáziu detí, a to bez vekového obmedzenia. Podľa komentátorov sa tak Belgicko stalo najliberálnejším štátom sveta (eutanázia detí je zákonne povolená aj v Holandsku, ale zatiaľ iba od 12 rokov). Sú to šialené preteky, nemôžu sa skončiť inak ako haváriou.

Vyvstáva otázka, čo bude nasledovať, čím sa liberáli všetkých krajín pokúsia prekonať už dosiahnutú úroveň „pokroku“. Mimochodom, podľa hodnoverných svedectiev sa už v niektorých krajinách starí ľudia boja ísť do nemocnice – aby sa ich príbuzní nezbavili.

::

Pozrime sa na ďalší prípad. Obyvatelia amerického štátu Virgínia (USA) schválili pred niekoľkými rokmi v referende dodatok ústavy, ktorý zakazuje sobáše homosexuálov. Ako sa dalo čakať, aktivisti, ktorí sa (parafrázujúc Bibliu) Boha neboja a ľudí nehanbia, začali presadzovať zmenu. Teraz sa dozvedáme, že sudkyňa okresného súdu (!) rozhodla o protiústavnosti zákazu. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, ale desivá mašinéria je rozbehnutá a zastaví ju už asi len niečo zlomové...

::

Táto mašinéria sa rozbieha aj na Slovensku. Malý príklad: V poludňajšom Rádiožurnále verejnoprávneho rozhlasu (14. 2. 2014) bol odvysielaný publicistický príspevok o manželstve, o ochote či neochote mladých ľudí vstupovať do manželstva. V závere si redaktorka neodpustila poznámku v tom zmysle, že zatiaľ čo niektoré páry žijú spolu aj bez sobáša, niektoré ďalšie by sa zosobášiť chceli, ale naše zákony im to neumožňujú. Koho asi mala pani redaktorka na mysli?

(Rok 2014)

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci ZÁPISNÍK: Ukrajina.


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.