- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

24. marca 2024

Nedeľné slovo (262)

 

Pozdvihnutie

„Zmýšľajte tak ako Kristus Ježiš: On, hoci má božskú prirodzenosť, nepridŕžal sa svojej rovnosti s Bohom, ale zriekol sa seba samého, vzal si prirodzenosť sluhu, stal sa podobný ľuďom; a podľa vonkajšieho zjavu bol pokladaný za človeka. Uponížil sa, stal sa poslušným až na smrť, až na smrť na kríži. Preto ho Boh nad všetko povýšil a dal mu meno, ktoré je nad každé iné meno, aby sa na meno Ježiš zohlo každé koleno v nebi, na zemi i v podsvetí a aby každý jazyk vyznával: "Ježiš Kristus je Pán!" na slávu Boha Otca.“ (Flp 2, 5–11)

Básnik Hölderlin je autorom veľmi silnej a múdrej myšlienky: „Nebyť ohraničený najväčším, dať sa ohraničiť najmenším, to je božské.“ Tieto slová vynikajúco vystihujú kresťanský pohľad na Boha: Všemohúci sa znižuje k ľuďom, prichádza k nám, dáva nám slobodnú vôľu a rešpektuje ju. Najvyššiemu záleží na každej duši.

Nekonečný Boh sa prejavil v hmote, ukázal svoju tvár v Ježišovi Kristovi, a tak už nemusíme tápať vo tmách.

Apoštol Pavol nás nabáda, aby sme zmýšľali ako Ježiš Kristus, teda aby sa aj v nás odzrkadlilo čosi božské – iba to nás môže pozdvihnúť z prachu zeme.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (261).

1 komentár:

  1. Ježiš povedal: „Kto vidí mňa, vidí Otca... Ja som cesta, pravda a život. Nik nepríde k Otcovi, iba cezo mňa... Verte mi, že ja som v Otcovi a Otec vo mne...“ (porov. Jn 14, 5–19).

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.