- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7. apríla 2024

Nedeľné slovo (264)

 

Viera a rozum

„Všetko, čo sa narodilo z Boha, premáha svet. A tým víťazstvom, ktoré premohlo svet, je naša viera. Veď kto iný premáha svet, ak nie ten, kto verí, že Ježiš je Boží Syn?“ (1 Jn 5, 4–5)

Čomu pevne veríme, to sa stáva skutočnosťou. Viera je sila, ktorá sa dá využiť aj zneužiť. V spojení s rozumom buduje a rozvíja, ale bez rozumu padá do fanatizmu alebo naivity.


Naproti tomu rozum bez viery, bez mravných zásad, vedie človeka k pýche alebo k pochybovaniu o všetkom. Vďaka viere dostáva rozum mravnú korekciu a zároveň krídla.

Viera a rozum patria k sebe – spolu vyjadrujú komplexnú jednotu človeka a jeho tri súčasti: telesnú, duševnú a duchovnú. Napokon, treba povedať, že kresťanská viera je v súlade s rozumom.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (263).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.