- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

14. júna 2012

Deň sviatočný


Potrebujeme nedeľu. Potrebujeme ju ako deň sviatočný, deň oddychu, venovaný rodine, záľubám,  vnútornej obnove, modlitbe, a skrze to všetko (a predovšetkým) Bohu.
Potrebujeme nedeľu viac než si bežne uvedomujeme. Nedeľu strávenú v chráme, doma, v prírode, v galérii... Nie v obchode!

Potrebujeme zákon zakazujúci nedeľný predaj (s výnimkami), zakazujúci nedeľné kšeftovanie a naháňanie sa za ziskom. Potrebujeme taký zákon, pretože (zdá sa) my sami si nevieme rozkázať – oslepení leskom zlatého teľaťa nevidíme a nevieme, čo je dobré.
Neberte to ako kázanie, je to pokánie – veď aj ja som dieťaťom svojej doby, a tiež som sa proti nedeli neraz prehrešil. Ale trápi ma to... Znesväcovaním nedele ubližujeme sami sebe.

Úryvok zo zbierky úvah Stopy v priestore.

2 komentáre:

 1. Anonymný23.6.12

  Potrebujeme nedeľu pre oddych a nové sily, pre Boha, ktorý je v nás, teda nedeľa je pre pohľad do seba...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Keby bol Boh iba v nás, bol by to malý boh... to skôr my sme v Ňom:
   "V Ňom žijeme, hýbeme sa a sme."

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.