- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15. novembra 2012

Pravda viery


Kresťanská viera nie je v rozpore s vedeckým poznaním ani neobmedzuje človeka v jeho slobode. Je cestou k pravde, cestou k uznaniu toho, čo je zo stvorenia zjavné. Dáva odpoveď na otázku, ako možno dosiahnuť plnosť ľudského údelu.

Neviera nepramení ani tak z nedostatočnosti poznania, ale skôr z odmietania pravdy. Človek súčasnosti sa vyhýba pravde, ktorá by od neho čosi požadovala, a dáva prednosť pohodliu a zisku.
Veriaci človek (kresťan) nie je slepý, ani jeho náboženská viera nie je slepá – opiera sa o Ježišovo učenie, o svedectvo mnohých svätcov, podoprená je životnými skúsenosťami celých generácii, ako aj prežívaním viery v spoločenstve.
::
Úryvok z knihy Stopy v priestore.

2 komentáre:

 1. Neviera je niečo v rozmedzí medzi ateizmom a vierou, ale skôr by som povedala, že je to viera plná pochybností. Neradikalizovala by som to tvrdením, že je to odmietanie pravdy. Sú to pravdepodobne pochybnosti, ktoré vyplynuli zo skutočností, keď mnoho predstaviteľov cirkvi, ako nositeľky pravdy (nezriedka vrcholoví predstavitelia) konalo v príkrom rozpore s hlásaným učením.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V prípade neviery, súhlasím, nejde vždy o vedomé či priame odmietanie pravdy. Áno, neraz je človek pomýlený a domýlený, aj nevernosťou a nezodpovednosťou iných...
   Kto nemá pochybnosti? Má ich aj veriaci. Záleží na tom, ako s tými pochybnosťami naložíme. Niekedy treba zapochybovať aj o pochybnostiach.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.