- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6. augusta 2013

Ďakujme za Krista

(Úvaha Vlada Gregora)
Vlado Gregor
Je veľmi ťažké držať sa v živote Kristových slov: "Kto povie svojmu bratovi hlupák, zaslúži si odsúdenie vysokej rady a kto mu povie blázon, zaslúži si pekelný oheň." (Matúš 5, 22)
Povedal by som, že najväčšími nebezpečenstvami pre zdravú dušu sú paranoja a narcizmus, ktoré sa často vzájomne prekrývajú a kombinujú. My, ktorí sme dostali tú milosť, že sme tieto nebezpečenstvá vo svojom živote spoznali, dobre vieme, aké sú zákerné a nebezpečné a ako ľahko je upadnúť do ich osídel. Ak sme aj dosiahli pochopenie týchto nástrah, stáva sa nám, že nás premôže hnev voči ich producentom, ktorí vo svojej akoby neomylnej presvedčivosti dokážu balamutiť a manipulovať jednoduchších a neskúsených ľudí. Tak či tak, popri všetkej tolerancii a odpúšťaní, treba tieto tendencie odhaľovať a na ich producentov síce zdvorilo, ale jednoznačne upozorňovať.

Títo veľduchovia vo vlastných očiach pripomínajú naprogramované roboty, ktoré si predstavujú, že majú vždy a za každých okolností pravdu, obdivujú len sebe podobných a debatujú len s takými, akí sú oni. Robia sa spravodlivými a možno sú o svojej spravodlivosti aj hlboko presvedčení, ale celé ich správanie je bohapustou ignoranciou ľudí, ktorí si dovolia mať iný názor a skúsenosti ako oni –  neomylní, výnimoční a najstatočnejší vodcovia trochu menej statočných.
Tieto tendencie vedú k farizejstvu, neznášanlivosti a k doslova bohorovnej pýche. Práve takéto vlastnosti sú tým najnebezpečnejším extraktom pre jednotlivcov, sú tým najjedovatejším nápojom pre národy a následne pre celý svet. Predovšetkým Kristus, ale aj Sokrates, Budha a mnohí iní sa zúfalo pokúšali odhaliť ich zákernosť.
Človek, ktorý odmieta počúvať iných ľudí, ktorý ich dokonca nechce vôbec vnímať, ba nepovažuje ich ani za hodných, aby si s ním sadli k jednému stolu, si síce zasluhuje poľutovanie, ale jeho obete si nezaslúžia mlčanie o nebezpečenstve jeho správania pre druhých. Je pre nás veľkým šťastím a pre celé ľudstvo spásou, že Kristus predstavuje taký citlivý indikátor na odhaľovanie takýchto nebezpečných a zavádzajúcich tendencií.
Máme milovať aj takýchto ľudí, pretože príkaz milovať aj svojich nepriateľov nepozná výnimky, ale nemôžeme týchto ľudí na ich nešťastnej ceste podporovať a nemôžeme nevystríhať iných ľudí pred ich nasledovaním. K tomu nám pomáhaj Boh, Kristus, Duch svätý a všetci svätí, poctiví, ohľaduplní a skromní ľudia okolo nás!
Majme však radi nielen takýchto, ale všetkých ľudí, lebo všetci sme navzájom prepojení a závislí. Niekedy však treba ľudí rád aj chrániť a vystríhať...
KYRIE ELEISON! PANE, ZMILUJ SA!
(Napísané 16. 7. 2013)
::
Autorom príspevku je publicista Vlado Gregor.
::
Prečítať si môžete aj rozhovor s autorom.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.