- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

26. januára 2016

Miera dávania a prijímania

Vlado Gregor
Mnohí aj obetaví ľudia sa po zmene v roku 1989 stali sudcami a akosi zabudli na to evanjeliové, že akou mierou budú merať, takou aj im namerajú. Dlhé roky nepočujem spod Lampy a podobných relácií nič iné, len to, akí sme vagabundi a nevedomci oproti Maďarom, Čechom, Poliakom a vlastne voči úplne všetkým. U rôznych masochistov sme teda naozaj najhorší – horší ako my nie sú ani kanibali.
Mnohé asi skutočne nechápeme a sme takí, akí sme, ale mnohí z nás chápu veľmi dobre to slovenské srdcervúce príslovie: Posledný je to vták, čo si do vlastného hniezda špiní. Tých pucflekov sme v histórii zažili naozaj dosť a skoro každý z nás pozná niekoho, kto by za „peníze“ či „forinty“, alebo teraz už aj za „euráče“ a „doláče“ predal aj vlastnú mater.

Píšem už od roku 1978 a chvíľami pridávam na razancii a kadencii, lebo akosi nemôžem naučiť ľudí tomu, že každý človek má svoju temnú aj svetlú stránku. Nemôžem chváliť ponižujúce bitie sa do pŕs, útoky na česť takmer všetkých iných a ostatných a na zámerne oslabované ruky a podlamované kolená.
Od toho asi až veľmi nežného novembra mi pília uši nedokázané obvinenia a neblahé tušenia produkované občas aj za štátne peniaze. Ako keby v civilizovanom štáte nemusela fungovať prezumpcia neviny!
Myslím si, že mám dosť svedkov na to, že nie som žiaden impulzívny hulvát, ale priveľmi napínaná struna raz nevyhnutne praskne. Dokedy nás budú zaslúžilí sabotéri a profesionálni znechucovatelia ohovárať a hanebne manipulovať verejnú mienku? „Bojte sa hnevu trpezlivého človeka!“ Autora tohto citátu som zabudol, aj keď zatiaľ mám pamäť ako slon, možno aj slon v porceláne.
Nerád by som však rozbíjal, radšej budoval, a modlite sa za to, aby sa mi to darilo pre blaho nás všetkých. Málokedy si totiž pripúšťame, priznávame a uvedomujeme, že nejde len o nás, akože výnimočne charakterných a úprimných. Pretože ak sa nebude dariť Slovensku a našim rodinám, nebude sa dariť ani nám samotným.
Pravdaže, môžeme sa cítiť byť povolaní radiť aj celému svetu, ktorý celkom určite závisí od našich jedine správnych názorov... Keby som nebol až taký skromný, bol by som úplne dokonalý...

Vlado Gregor
::

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.