- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. októbra 2018

Redakčný vestník – október 2018


Karikaturista, literát a aforista Vlado Javorský v rozhovore pre náš portál okrem iného povedal: „Ľudstvo nemá pamäť, preto robí stále tie isté chyby. A samozrejme na to dopláca.“ Rozhovor vyšiel 12. septembra:

Žijeme v časoch akéhosi modernistického ošiaľu. Tradíciou a dedičstvom predkov sa opovrhuje, osvedčené hodnoty minulosti sú mnohým na smiech, pričom práve primknutosť k zdravým koreňom by nám mohla pomôcť lepšie žiť a neopakovať – aspoň na individuálnej úrovni – staré chyby.

Kórejský filozof Byung-Chul Han prichádza k záveru, že dnešnej spoločnosti chýba „božské svetlo“, ktoré by jej ukazovalo cestu: „Nie je osvietená oným svetlom, vychádzajúcim z transcendentálneho zdroja.“ Preto niet divu, že v ľuďoch vzrastá pocit vyprázdnenosti, únavy, bezcieľnosti. Han dodáva, že spoločnosť zameraná na výkon, úspech a zisk nie je slobodná, žije v sebaklame... (Recenziu knihy Byung-Chul Hana, ktorá vyšla v češtine pod názvom Vyhořelá společnost, si budete môcť onedlho prečítať v PriestorNete.)
Ale ako vieme, uvedomenie si problému je prvým k krokom k jeho riešeniu. Máme nádej!

::
::
PriestorNet
Prinášame pôvodnú tvorbu našich autorov: nekopírujeme, nekradneme.
Rešpektujeme etické pravidlá: publikujeme pod svojím menom.
Cítime zodpovednosť: hľadáme pravdu, odmietame bulvárne témy.
Záleží nám na profesionalite: každý text redigujeme.
Veríme, že i dnes sa nájdu ľudia, ktorí to vedia oceniť.
::
Vážený čitateľ,
váš názor nás zaujíma – pomôžte nám skvalitniť túto stránku: redakčný dotazník.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.