- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

16. februára 2019

Čo svieti


Ján Maršálek

Nechcené, nepochopené,
boľavo úprimné,
odmietané a hanené
a pritom vzácne, lebo lieči –
prepotrebné ticho.
Ticho vonku a ticho v duši,
ticho dôvery a prijatia,
odovzdanosti a modlitby –
ticho, ktoré očisťuje,
otvára okná a dvere
Najvyššiemu.
::
Ján Maršálek (ročník 1965) – básnik, publicista a spisovateľ. Knižne vydal doteraz päť zbierok poézie. Je tiež autorom knihy zamyslení Cesta k bráne (Post Scriptum, 2014) a knihy Kristus prichádza (Post Scriptum, 2018).

3 komentáre:

 1. Milan Kupecký16.2.19

  Tieto básne zo zbierky by ste na mali pán Maršálek posielať do Literárneho týždenníka, postupne z celej knihy na celú stranu. Neviem si pomôcť, k tomuto žánru, ktorému rozumia viac-menej iba odborníci veľmi neinklinujem. Poézia je iste krásna, no z dnešných ľudí sa poézia, humor a romantika, akosi vytrácajú. Ľudia zápasia zrejme s inými problémami a nevedia sa chvíľu "zastaviť", niečo hodnotné si prečítať, iba sa naháňajú za peniazmi, nečudo, veď to materiálno, to je u niekoho základ na prežitie a kultúra idú kamsi bokom. Mladí ľudia, tí "čumia" denne do mobilu a majú tam dnes všetko, a nemusia toľko "sedliacky" rozmýšľať, veľa informácií nepotrebujú a tie ich len "otupujú". Vedie ich to k pasívnemu rozmýšľaniu materiálno prevláda nad duchovným a náladu majú spravidla iba vtedy, ak sú nadrogovaní. Medziľudské vzťahy sú na bode mrazu. Pochopiteľne česť výnimkám. Môžem sa mýliť, ale ja to vnímam asi tak.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pán Kupecký, súhlasím s vami v tom, že dnešná doba poézii nežičí. Príčin je viacero. Zvykli sme si na rýchle informácie, na náhlivosť a povrchnosť. Z ľudí sa vytráca schopnosť sústredenia, stíšenia sa. Ktosi múdry povedal, že ľudia dnes nečítajú, len pozerajú... Pravdaže, má to a ešte bude mať svoje následky.

   A ako píšete, aj humor sa vytráca, aj romantika. Vidno to aj na programe televízie. Môžeme mať hocikoľko kanálov – na všetkých je to isté: varenie, chudnutie, trápne seriály a ešte trápnejšie zábavné relácie... a jednotná politická línia!

   Odstrániť
 2. Milan Kupecký16.2.19

  V podstate sme v tomto názore takmer jednotní. S úctou...

  OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.