- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

14. februára 2019

Na ceste


(Ne)poetická skica
Cítil, že je toho priveľa. Musí niečo spraviť, uvoľniť sa, nadýchať sa čerstvého vzduchu. Ten príval ho už začínal dusiť. Toľko správ, klebiet, prázdnych slov... Toľko hluku. Márnosť nad márnosť.
Načo to všetko? Všetko meniace sa v nič. Blúznenie pomätencov. Trh márnosti. Kvílenie falošných prorokov. Je to neznesiteľné.

Obliekol sa a vyšiel von. Najkratšou cestou sa vybral k známemu lesíku. Vedel, že za ním sú lúky a potom veľký les, rozsiahle horstvo. Snežilo a zdvihol sa studený vietor, ale jeho hriala radosť z putovania. Rozhodol sa správne.
Šiel ďalej a ďalej, aby ho neotravoval hukot áut. Keď zašiel za druhý či tretí kopec, počul už len zvuky prírody, vnímal tvary stromov, pohyb konárov a srnčie stopy v snehu. Premýšľal.
Nemá rád svet, v ktorom sa všetko pomeriava peniazmi a pochybnou slávou. Svet krivých úsmevov a ešte krivších zrkadiel, svet vulgárneho kriku... Je mu jasné, že musí ísť... Ide a pôjde, pokiaľ bude vládať.
Sneženie ustalo a mraky sa začali rozchádzať. Stmieva sa, ale on sa nebojí. Nezablúdi. Na tmavnúcej oblohe vidí hviezdu. Pôjde za ňou.

Ján Maršálek
::
Dobré čítanie:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.