- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

6. mája 2019

Kritické zrkadlo


ZÁPISNÍK –  18/2019
Kresťanstvo bez Európy bude, ale bude Európa bez kresťanstva?! Európa bez kresťanstva – to bude len kus územia a anonymná ľudská masa, ale už nie európska civilizácia, kultúra, vznešenosť, duchovné bohatstvo...
::
Ako píše filozof Byung-Chul Han, súčasná západná spoločnosť je presýtená „pozitivitou“ – samé práva, možnosti voľby, projektovanie seba samého, hľadanie ľahšej cesty... chýbajú prahy, hranice, pevné normy. Výsledkom je atmosféra klamu a únavy, syndróm vyhorenia.

::
Problémom Slovákov je to, že poskytujú priveľký priestor cudzincom a odrodilcom, že sa dávajú ovplyvňovať ľuďmi s neslovenským vnímaním a cítením, že si dávajú radiť od tých, ktorí Slovensku nerozumejú alebo nechcú rozumieť. Výsledkom je pokrivený obraz histórie i súčasnosti, nezdravý pocit viny a slabé národné povedomie. Otvorene o tom píše Ladislav Szalay v knihe Triumf propagandy.
Triumf propagandy: recenzia.
::
Tak ako v uplynulých rokoch otváral Slovákom oči kardinál Ján Chryzostom Korec, tak to v súčasnosti robí pán farár Marián Kuffa. Nedávno svojimi prorockými slovami „vyrušil“ bratislavské publikum – ako hosť festivalu Bratislavské Hanusove dni. Videozáznam z besedy je pomerne dlhý, ale oplatí sa mu venovať čas:

Ján Maršálek
::
Predchádzajúci: ZÁPISNÍK – 17/2019
::
Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.