- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

13. septembra 2020

Nedeľné slovo (89)

 

Svedectvo o pravde

Kto trpí, kto zápasí o živobytie, o zdravie či dokonca o život, zvyčajne nemyslí na nič iné, iba na svoj problém. Je to prirodzené aj pochopiteľné. Napríklad silná bolesť sústreďuje na seba všetku pozornosť trpiaceho.

Napriek tomu človek niekedy práve v najťažších chvíľach, obrazne povedané, zaspieva svoju najkrajšiu pieseň. Vypovedajú o tom aj životné príbehy ľudí, ktorí boli prenasledovaní za svoje presvedčenie, no nepodľahli násiliu a vydali svedectvo o pravde.

Sú známe prípady, keď ľudia nespravodlivo väznení hrdinsky znášali útrapy a povzbudzovali spoluväzňov, alebo v tomto ubíjajúcom prostredí vytvorili básne, žiariace ako svetlo vo tme.

Alexander Solženicyn v knihe Súostrovie Gulag napísal: „Na zhnitej väzenskej slame som pocítil v sebe prvé záchvevy dobra. Postupne som prichádzal na to, že čiara, oddeľujúca dobro a zlo, nevedie medzi štátmi, ani medzi triedami, ani medzi stranami – prechádza cez každé ľudské srdce... Odvtedy chápem pravdu všetkých náboženstiev sveta: bojujú proti zlu v človeku... Odvtedy chápem lož všetkých revolúcií v dejinách: ničia len súčasných nositeľov zla (a v náhlivosti si nevyberajú, hubia aj nositeľov dobra), kým samo zlo, ešte znásobené, si nesú so sebou ako dedičstvo.“


Ján Maršálek

::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (88)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.