- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

14. septembra 2020

O falošnom pokroku


ZÁPISNÍK (36–37/2020)

Hlásatelia pokroku nazvali náboženstvo ópiom ľudstva, ale neponúkli nič lepšie. Presvedčivo o tom hovorí kardinál Sarah. Sekulárny svet podľa jeho slov chce mať na všetko odpoveď, všetko chce mať prepočítané a overené, ale pritom sa dopúšťa vážnych chýb, keď ignoruje duchovné skutočnosti. Predkladá tézy a koncepcie stojace na piesku, odmieta múdrosť predkov a spolieha sa na experimenty a ideologické novotvary, ktoré však rýchlo mutujú a prekvapujú svojou deštruktívnou silou.

::

Sekulárny svet sa opiera o materializmus. Prirodzeným dôsledkom je konzumný spôsob života, zvyšovanie výroby a spotreby, finančné machinácie, pokrytectvo a cynizmus. Konzumný duch potrebuje pripraviť človeka o vieru a morálku, preto sa toleruje aj podporuje nemravnosť a zvrátenosť v rôznych podobách. Odstraňuje sa všetko, čo prekáža, čo sa javí ako brzda pokroku, čo nezodpovedá predstavám o prosperite: „Materializmus sa usiluje vyvolať bezmedznú potrebu pôžitkov. Potreby duchovného života sú mu úplne cudzie. Podmienkou rozvoja človeka je rozpoznanie a uznanie jeho jedinečnosti... Masová konzumácia prináša istú formu nebezpečnej a jalovej stádovitosti. Štandardizácia spôsobu života je rakovina postmoderného sveta. Človek sa stáva neuvedomelou súčasťou veľkého celosvetového stáda, ktoré nemyslí, nebúri sa a dá sa viesť k budúcnosti, ktorá mu nepatrí“ (Robert Sarah: Pane, zostaň s nami).

Recenzia knihy kardinála Saraha: Sme povolaní k neochvejnosti

::

V ovzduší materializmu zákonite prichádza k slovu i žezlu diktatúra peňazí. Peniaze sa stávajú univerzálnym platidlom, dá sa za ne kúpiť takmer všetko. A takmer všetko je na predaj, všetko je ponímané ako tovar. Priestor normálneho myslenia sa povážlivo zužuje, rovnako tak priestor čnosti, čistoty a krásy. Znečistený, skazený, oslabený organizmus podlieha chorobe – už ani nevie, čo to znamená byť zdravý.

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (35/2020)

::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.