- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

26. júla 2021

Myšlienky, názory, výroky (2)

 

ZÁPISNÍK (29/2021)

Jaroslav Daniška: „Jeden z farníkov pred kostolom raz povedal, že to, čo sa nepodarilo komunistom za štyridsať rokov, sa poľahky podarilo teraz za jeden rok čínskeho vírusu. Obávam sa, že náprava bude trvať dlho, výsledok si netrúfnem odhadnúť... Boli sme žiaľ Cirkvou takmer bez vedenia, nesmierne chýbala nejaká autorita. O opatreniach rozhodovali štátne orgány, nielen vláda, niekedy kostoly ‚zatvoril‘ aj primátor väčšieho mesta, v podstate nehorázna vec, Cirkev všetko akceptovala, prijímala. Ak urobíme porovnanie s okolitými krajinami (Poľskom, Maďarskom aj Českom), dopadneme zle. (...) Veľmi ma trápilo, ako nereagovali biskupi a kňazi hneď v úvode, keď pravoslávna cirkev okamžite neprijala rozhodnutie vtedy ešte Pellegriniho vlády, bývalý premiér pravoslávnych napomenul nehoráznym spôsobom – povedal, že sú len jednou zo spoločenských organizácií, a teda majú poslúchať. Nezastal sa ich nikto...“ (zdroj: Viera a život č. 3/2021).

::

Ján Figeľ: „Duchovný život a duševné zdravie je súčasťou celkového stavu človeka. Preto je veľmi prekvapivé a bolestné vnímať, ako sa duchovná sféra dostala u nás do kategórie blokovaných aktivít. Bola zaradená do skupiny rizikových hromadných podujatí a kostoly riešilo rovnaké opatrenie ako lyžiarske strediská, fitness centrá a bary. Akoby potraviny a drogéria boli nevyhnutnosťou, ale bohoslužby a sviatosti, teda duchovná strava nebola základnou potrebou človeka, ale len tolerovaným druhoradým záujmom. (...) Ak veriaci nebudú dbať o svoje náboženské práva, postupne o ne prídu. Ak predstavitelia cirkvi nebudú obhajovať jej autonómiu a postavenie v štáte, oslabia dôležité východiská náboženskej slobody, a tým aj vážnosť dialógu a spolupráce so štátom. Pandémia odhalila rozsiahlu mieru náboženskej ľahostajnosti a nevedomosti v našej krajine...“ (zdroj: Viera a život č. 3/2021).

::

Signatári Výzvy na rešpektovanie náboženských práv:V Ústave Slovenskej republiky, na ktorú sa odvolávame, sa v súvise s výkonom náboženských práv píše, že cirkvi a náboženské spoločnosti spravujú svoje záležitosti samy, nezávisle od štátnych orgánov. Podmienky výkonu týchto práv možno v nevyhnutných prípadoch obmedziť iba zákonom (článok 24). V tomto kontexte vyvstávajú vážne otázky. Ktoré z predmetných opatrení boli schválené Národnou radou? Neprekračujú niektoré štátne orgány, respektíve komisie svoje kompetencie? Domnievame sa, že pod rúškom boja proti šíreniu nového vírusu dochádza z právneho i mravného hľadiska k neadekvátnym, nelegitímnym zásahom do života ľudí. V slobodnej spoločnosti je neprípustné, aby štátna moc násilne (pod hrozbou trestov) menila stáročné konfesijné pravidlá. Liturgické normy predsa nemôžu byť upravované štátnymi predpismi. To nie je v poriadku, keď nejaký úradník v mene akejsi komisie oznamuje a prikazuje (na tlačovej konferencii!), ako majú prebiehať cirkevné obrady...“ (zdroj: PriestorNet).

 

Zozbieral: Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (28/2021)

::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

5 komentárov:

  1. Parlament včera schválil tzv. očkovací zákon. Poslankyňa Cigániková vyhlásila, že na základe tohto zákona bude môcť ísť do kostola každý, kto je zodpovedný.
    Niečo až neuveriteľné sa stáva skutočnosťou. Na vstup do kostola bude zrejme potrebný nejaký papier... Ale nedivme sa, prehrali sme to už pred rokom, keď sme fakticky bez odporu prijali zatvorenie kostolov.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Anonymný26.7.21

      Myslím, že sme to prehrali už dávnejšie. Boha viac treba poslúchať ako ľudí. Pamätám si, že nás na náboženstve kňaz, ktorý bol veľmi poplatný režimu a veľmi aktívne s ním spletený učil, že keď nás rodičia budú navádzať na hriech, vtedy ich nie sme povinný poslúchať. Božie prikázania majú prednosť pred cirkevnými. Treba nám predovšetkým sa usilovať kresťansky žiť, nie sa kresťansky tváriť a zneužívať iných, ako to urobili mnohí ktorí sa cez hlasy kresťanov dostali do parlamentu. Je tu doba kedy rozhodujú nie kresťanské rečí ale kresťanské správanie. Nie je v poriadku ak nás niekto tlačí do očkovania látkou, ktorá súvisí s vraždením nenarodených detí a látkou, za ktorú zodpovednosť nenesie výrobca, ktorý berie vysoké zisky, ani lekár ktorý ju aplikuje a tiež je dobre platený, ani politik ktorý je platený z našich daní a vakcináciu násilne vnucuje ale zodpovednosť zostáva na očkovanom, ktorý sa nemá ako brániť lebo je pod silným tlakom všetkých nezodpovedných túžiacich po vlastnom obohatení. Trápim sa postojom tzv. kresťanských politikov, ktorí po roku 1989 mali hájiť záujmy kresťanských voličov. Neviem koho záujmy presádzali a presádzajú, keď je stav spoločnosti taký aký je. A ešte viac ma trápia postoje cirkevnej hierarchie a mnohých kňazov, a tzv. cirkevných spolkov, ktorí vo farských oznamoch a na nástenkách a vstupoch do kostolov propagujú očkovanie... Ľudovít

      Odstrániť
    2. Úprimne, i mňa to trápi a doslova bolí.
      Bolí ma, keď počujem z cirkevných kruhov chvály na očkovanie, testovanie, nosenie masiek. Bolí ma, keď počujem biskupa hovoriť o vakcíne ako o slobode a nádeji. Bolí ma, keď vo dverách kostola vidím stojany s dezinfekciou, texty vyhlášok a výstražné oznamy, ako keby som vstupoval do skladu s chemikáliami, ale svätenú vodu nenachádzam...

      Odstrániť
  2. Pozoruhodné slová arcibiskupa Lefebvra z roku 1979:

    „Brzy budeme registrováni pomocí počítačů, všichni budeme mít své číslo a nebudeme moci cokoliv dělat, aniž by vše bylo uvedeno v průkaze, který budeme mít, a to vše pomocí počítače. Budeme v horší situaci než v zemi Sovětů. Budeme říkat, že jsme svobodná země, ale nebude to svobodná země – už nebudeme mít svobodu dělat cokoliv. Lze si představit, že to bude naprosto neslýchané... Je to děsivé, neumíme si teď představit, k čemu směřujeme, k socializaci, která se nám patrně nezdá tak drsná jako komunismus, nakonec však bude velice podobná komunismu, bude však realizována vědeckými prostředky namísto toho, aby byla realizována silou, jako to dělali komunisti. Bude to totéž.“

    Zdroj:
    http://rexcz.blogspot.com/2021/01/proroctvi-arcibiskupa-lefebvra-1979.html

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Anonymný27.7.21

    skutočne prorocké a múdre slová. Pravda vyjde na povrch i keď by ju popreli všetci ľudia. Cirkev sa stráca vo svete, nielen ako organizácia ale aj hodnoty ktoré zastávala. Život sa nedá postaviť na klamstve a podvode, to sa dá len dočasne. Ani včera v Šaštíne som ju nenašiel aj keď tam bývala vo forme sprayu. Pokus odstrániť z pravidiel sveta Boží zákon nemôže byť úspešný aj keď sa v súčasnosti popiera princíp zásluhovosti a presádza to, čo nám kedysi dávno hlásala pani učiteľka, že za komunizmu už nebude potrebná rodina lebo deti budú vyrastať v detských domovoch a starí budú žiť v domovoch dôchodcov a každý si bude môcť žiť ako sám bude chcieť a s kým bude chcieť a bude sa môcť rozvádzať. Tiež si pamätám slová učiteľa dejepisu, ktorý nám pripomínal pri francúzskej revolúcie, že zavádzali sviatky rozumu, zimy, jari, zrušenie sedemdňového týždňa a zavádzanie dekád a nového kalendára. Čo iné sa deje v súčasnosti keď v Cirkev zanedbáva oslavy nedele a sviatkov Pána a svätých a pokúša sa zavádzať i pre tých, ktorí do kostola ešte prídu nové sviatky, ktoré často zakrývajú neochotu konať správne a zachovávať prikázania. Ale ovocie príde, bez pokrmu nevyžijeme, príroda sa búri, vzťahy sa komplikujú, slobodu nám obmedzili praxou i zákonmi... Ľudovít

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.