- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

11. decembra 2022

Nedeľné slovo (197)

 

Ide o život

Nerozhodnosť, obojakosť, dvojtvárnosť – tak sa dá i nedá, je to život-neživot, cesta-necesta... Polovičatosť sa nevypláca. V živote ide predsa o všetko, a to si žiada celého človeka.

Pútnika nesmie zviesť z cesty ani úspech, ani neúspech; ani podpora, ani odmietnutie. Poctivý pútnik ide za svojím cieľom, statočne a vytrvalo nasleduje toho, komu uveril.


Pútnik vie aj o nebezpečenstvách. Je obozretný. Nerobí kompromisy, keď ide o spásu duše. Jezuita Gabriel Heveneši, autor knihy Iskry svätého Ignáca, upozorňuje a radí: „Nikdy neuzatvárajme dohodu s nezmeniteľným nepriateľom, ktorý má na mysli len našu skazu.“

Ten, kto sa zľakne každej prekážky, kto zastoná pri každom údere, do cieľa asi nedôjde. Ide o život! Rozhodujeme v prvom rade o sebe; čo zasejeme, to budeme žať. V každej chvíli sejeme, v každej chvíli žneme.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (196).

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.