- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15. mája 2023

Blíži sa noc

 

ZÁPISNÍK (19/2023)

Človek mnoho dokáže, mnoho vie vymyslieť a spraviť, ale ak jeho aktivity nie sú korigované pevnou mravnou normou, dostávajú skazonosnú silu. Obrovské riziko predstavujú biotechnológie. Ako upozorňuje kardinál Robert Sarah, nad genetikou sa vznáša prízrak eugeniky. Hrozí zneužitie biológie a medicíny na pokusy, ktoré môžu mať nedozerné následky. Eugenické experimentovanie je proti dôstojnosti človeka: „Genetika je nový boh. Nikto nevie, do akej pohromy sa rútime, jednako sa ženieme vpred ako blázni. Je katastrofa nevyhnutná?“ (Robert Sarah: Pane, zostaň s nami).

Recenzia knihy kardinála Saraha: Sme povolaní k neochvejnosti.

::

Kardinál Sarah poukazuje na to, že vo svete vedy sa dnes bežne používa pojem „transhumanizmus“, ktorý má znamenať prechod k novej forme existencie človeka, uctievajúceho samého seba realizovaním nových myšlienok, poznatkov a možností. Kardinál to nazýva chimérou zrodenou z pýchy, ktorá je nebezpečná, pretože nesprávne vykladá, čo je to sloboda a dôstojnosť človeka: „Nové životné pravidlo znie: zabudni na nebo, aby si bol konečne úplne slobodný a aby si bol sám sebou“ (Robert Sarah: Boh alebo nič). Ibaže s myšlienkou na nebo človek pochováva aj dobro, krásu, pravdu – zlo sa vydáva za dobro, pravda je okresávaná podľa okolností.

Recenzia knihy Boh alebo nič: Boh alebo nič, svetlo alebo tma.

::

Je najvyšší čas zastaviť ten chorobný ošiaľ, lebo inak mu celkom podľahneme, zadusí nás a zadusí našu kultúru a civilizáciu. Je najvyšší čas uvedomiť si, že slnko zapadlo, stmieva sa, blíži sa noc a na jej prežitie je nevyhnutné aspoň malé svetielko. Pochod v úplnej tme je nemožný. Prežije iba ten, kto s vierou očakáva ráno. Prežije iba ten, koho zohreje vnútorný oheň. Prežije iba ten, kto zažne lampičku nádeje.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (18/2023).


::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.