- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

15. januára 2012

V zovretí gorily

Zrkadlo týždňa – 2/2012

V súvislosti s údajným spisom Slovenskej informačnej služby nazvanom Gorila som začul v Slovenskom rozhlase z úst istého politológa vyjadrenie v tom zmysle, že po takých správach už mali byť plné námestia protestujúcich, rozhorčených ľudí... Nestalo sa, nedeje sa – sme apatickí, resp. zaujatí niečím iným.
Čo dnes ľudí zaujíma? Farmári hľadajúci ženu, reči pologramotných celebrít, kriminoviny, papkanie a návody na chudnutie... Koho dnes zaujíma trebárs poézia?! Koho dnes zaujíma niečo také ako pravda a mravnosť?! A viacerých zrejme nezaujíma nič, pretože ich trápi existenčná neistota alebo iný problém.

Spisovateľ Ján Tužinský vo svojich publicistických príspevkoch dlhodobo upozorňuje na nebezpečenstvá súčasného spoločenského vývoja. Píše o neslobode falošnej slobody, o kultúrnom úpadku, o zväčšujúcej sa priepasti medzi bohatými a chudobnými. V pozoruhodnom článku Pandorina skrinka, Ariadnina niť okrem iného konštatuje:
„Ekonómovia zjavne nezvládajú politické a duchovné formovanie súčasného sveta, hoci celkom zjavne ovládli politiku aj politikov. Penalizačné právo tiež tlačí pred sebou horu nesplniteľných úloh, lebo celkom zjavne nemôže udržať na uzde zdivenú kobylu amorálnosti druhej strany mince chudoby, ktorou je vytvárané špekulatívne bohatstvo.“ (Literárny týždenník č. 43-44/2010)

::
S dátumom 11. 1. 2012 vyšlo prvé tohtoročné číslo Kultúry. Časopis tak vstúpil do svojho 15. ročníka. Želám mu ešte dlhé trvanie a dostatok chápavých čitateľov – aby sa mu darilo, povedané slovami šéfredaktora Teodora Križku: „prispievať k upevňovaniu identity nášho národa, spojenej s kresťanstvom.“

Prečítajte si rozhovor s Teodorom Križkom.

2 komentáre:

 1. Tak veru, poézia si vyžaduje atmosféru, pokiaľ možno intímnu. Zavrhli sme kolektivizmus, ale k poetickej intimite sme nedospeli, ostali sme trčať niekde medzi tým :)
  A druhá otázka - ekonómovia ako takí zanikli (možno nikdy neexistovali), alebo sa pretransformovali na majiteľov firiem, korporátnych manažérov, kapitalistov, bankárov a špekulantov.
  Ako sa úloha štátu minimalizuje na stráženie a garantovanie akéhosi sociálneho zmieru, tak sa ekonomika presúva do firiem s dosahom podľa veľkosti kapitálu, bez ohľadu na hranice a so záujmami predovšetkým firemnými a korporátnymi.
  Ekonomika celku (štátu) je preto náhodná, riadi ju v podstate "neviditeľná ruka trhu".
  :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. W abt, ďakujem za komentár. Keď som si ho prečítal, napadlo mi, že možno práve v časoch kolektivizmu ľudia viac potrebovali vyhľadávať intímnu atmosféru s poéziou.

   Odstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.