- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

24. októbra 2016

Aby sme sa nestratili

Vlado Gregor
Pred pár dňami som sa vrátil z Maďarska a najväčší dojem na mne nezanechala Budapešť, ale tak trochu periférie, hoci v nejakom zmysle aj centrá – kultúrne a náboženské: v Pannonhalme, a vojensko-politické v Komárne a či Komárome.
Kláštor v Pannonhalme zapôsobil svojou starobylosťou a predvedením kresťanskej estetiky a kultúry, ktorá bezpochyby pomohla nedávnym kočovníkom uniknúť osudu Avarov, Hunov a iných podobných návštevníkov v našom susedstve. Myslím, že aj tí najtvrdší ateisti musia uznať význam tejto a podobných inštitúcií, založených pri zrode novodobých národov, v prípade Maďarov už okolo roku 995.

Popritom ešte výraznejším dojmom na mňa zapôsobila na tú dobu nedobytná pevnosť na brehu Dunaja. Už aj Pannonhalma bola opevnená a vďaka tomu odolala tatárskym vpádom, ale jej múry samozrejme nie sú porovnateľné s neskoršou stavbou pri Komárne, na ktorú prispeli katolícki Habsburgovci, predovšetkým v záujme obrany kresťanskej civilizácie proti aj vtedy aktuálnej islamskej hrozbe.
My kresťania iste máme milovať aj svojich nepriateľov a škodcov a v osobných kontaktoch to bezpochyby platí. Je výstižné a podstatné Kristovo pravidlo, že ak ťa niekto udrie po pravom líci, máš nastaviť aj ľavé. Ale ani toto odporúčanie nám nedáva dôvod dať sa bez príčiny mlátiť. Ak vyjdeme z vtedajšieho kontextu, udrieť po pravom líci znamenalo skôr urážku ako bitku. Pretože ak chceme niekomu riadnu vraziť, bijeme väčšinou pravou rukou po ľavom líci...
Je teraz módou aj rozumnú a nevyhnutnú obranu, hoci len slovnú, nazývať netoleranciou, xenofóbiou, islamofóbiou a podobnými „fuj“ názvami. Lenže, milí moji, ak si nebudeme vážiť a presadzovať svoju vieru a kultúru a ak nebudeme mať radi vlastný národ a jeho zvyky, spáchame skôr či neskôr masovú samovraždu a rozplynieme sa v ničote, v neexistencii. Skrátka, ostaneme len ďalšou výčitkou a výstrahou v dejinnom procese. Chcieť dodržiavať dlhoročné a osvedčené zásady, nepodliehať módnym a nezmyselným trendom, nezabúdať na osudy a kríže predkov a dbať na budúcnosť detí a vnúčat, toto dovolíme nazývať nekultúrnosťou a nenávisťou?!
Nezabúdajme, že idea rovnosti pred Bohom a viera v pochopiteľnosť sveta, ktorý stvoril dobrý Boh, dala vzniknúť vede, spoliehaniu sa na vlastné sily a aj rozvoju konkrétneho a vôbec nie imaginárneho milosrdenstva. Nie takej dobroty, akú nám chcú predpisovať tí, čo katastrofy provokujú a ronia krokodílie slzy nad neporiadkom, ktorý oni sami svojimi absurdnými ideológiami a skutkami vyvolali a podporili!
Uvedomme si, že práve kresťanstvo svojou otvorenosťou k možnej rovnosti a predpokladaním sveta, v ktorom vládnu rozumné zákony, dovolilo vzniknúť tomu, že sa vôbec hovorí o ľudských právach a slobode, ktorú táto tolerancia priviedla až k možnosti byť ateistami. V islame či hinduizme na niečo také vôbec neexistujú predpoklady, na východ od nás sa o rovnosti vôbec neuvažuje, myslím tým pokusy o  konkrétnu rovnosť, nielen tú pred Bohom. Tou túžbou po rozumnej rovnosti sa nepochybný európsky predstih začal a ak z nej rezignujeme pri snívaní o akomsi absolútnom multikulturalizme, tak nezlikvidujeme len ten predstih, ale nakoniec pochováme aj samých seba.
KAJAJME SA A VERME EVANJELIU!
::

Vážený čitateľ,
ak vás zaujíma, čo pripravujeme, ak chcete získať publikácie z našej edície,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.