- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

20. februára 2022

Nedeľné slovo (161)

 

Obozretnosť

Kto je bez viny, nech prvý hodí kameňom... (porov. Jn 8, 7). Radi triedime ľudí. A do istej miery na to máme právo. Sme totiž povinní rozlišovať a v niečom si aj vyberať; napríklad: nie každý bude a môže byť naším priateľom.

Vnímame svet zo svojej pozície. Nemáme však právo ohovárať a už vôbec nie odsudzovať, znevažovať či zavádzať a podvádzať druhých. Nemáme právo posielať niekoho do pekla.


Podľa svätého Ignáca z Loyoly: „Opatrnosť a umiernená svätosť je viac ako väčšia svätosť spojená s menšou rozvážnosťou.“

Napokon, aj pri rozlišovaní je namieste obozretnosť a uvážlivosť, aby sme neublížili. Áno, zlo  treba odsúdiť, treba odsúdiť a odmietnuť konkrétny hriech, ale nie človeka, ktorý ho spáchal. Tak nás učí náš Pán Ježiš Kristus.

 

Ján Maršálek


::

Predchádzajúce: Nedeľné slovo (160)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.