- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

7. marca 2017

Medailón: Vladimír Pavlík

Predstavujeme popredných slovenských karikaturistov
Vladimír Pavlík
Karikaturista Ing. Vladimír Pavlík z Nového Mesta nad Váhom je slovenským rekordérom v rýchlokreslení a autorom najväčšej karikatúry (visela dlhší čas na nádvorí novomestského múzea).
V čase, keď objavil v sebe talent  kresliara so zmyslom pre humor a začal sa venovať tomuto koníčku, bolo viacero novín a časopisov, ktoré dávali priestor kreslenému humoru. Prvé uverejnené kresby mal v roku 1973 v rôznych vtedajších renomovaných periodikách, najmä v známom satiricko-humoristickom časopise Roháč. Mimochodom, v súčasnosti sa môžete sporadicky stretnúť s jeho kresbou v časopise Život, na stránke venovanej humoru od čitateľov – prispievateľov. Okrem humoru a satiry robí aj obrazy akrylom a olejom na plátno, ktoré tematicky nadväzujú na kreslený humor bez slov.

„Počas študentských rokov som mal viac času na kreslenie a z honorárov bolo občas aj na pivo,“ vraví Vladimír Pavlík.
Kreslenie je mu takpovediac drogou. Po skončení školy pracoval ako dizajnér (navrhoval laserové zariadenia, elektrické stroje, lisy, montážne linky, sústruhy, obrábacie centrá, záhradnú techniku, malotraktory) a popri tejto práci sa venoval kresleniu. Odkedy si zriadil vlastné grafické štúdio kreslí každý deň a jeho veľkú časť venuje profesionálnemu kreslenému humoru. Veď vo všeobecnosti je známe, že humor a dobrá nálada sú prepotrebné, pretože produkujú endorfín, čo napríklad v niektorých štátoch využívajú ako alternatívnu medicínu.
Obrázok, ktorý bodoval v bývalom juhoslovanskom časopise Osten

„Deň bez kreslenia považujem za premárnený. Za tie roky sú to desaťtisíce kresieb. Preto sa snažím každý rok zasadiť aspoň jeden strom, aby som to prírode vrátil,“ hovorí s dávkou humoru Vladimír Pavlík.
O svojej tvorbe ďalej povedal: „Inšpiráciu a nápady beriem z každodenného života a jeho rozmanitosti. Kombináciou a spájaním myšlienok a ich prenesením na papier vznikne kresba s vtipným alebo satirickým obsahom.“

Zaujímavosťou je, že ešte nedávno bol členom tzv. Považského štvorlístka, ktorý okrem neho tvorili karikaturisti Miro Ďurža, Vojto Haring a  Fero Bojničan, no keďže dvaja z nich už nie sú nie medzi nami, tak klub zanikol.
Oproti iným kresliarom, respektíve karikaturistom, je jeho veľkou devízou, že dokáže kresliť rýchlo, a to i na veľké plochy, pokiaľ dočiahne rukou. Táto danosť ho priviedla k dvom slovenským rekordom. Prvým bola „kreslená hodinovka“, keď počas hodiny nakreslil 54 kreslených vtipov na ploche približne 54 metrov štvorcových.

Pri svojom druhom zápise využil vyše šesť kilogramov akrylových farieb a takmer dvadsať štetcov. Nápad dostal už rok po svojom prvom rekorde, ktorý absolvoval v Piešťanoch. Najskôr zhodnotil svoje sily a výšku rebríka, na ktorý si trúfol. Jednotlivé námety karikatúry si vopred rozkreslil a potom premaľoval rýchloschnúcou akrylovou farbou. Je odolná aj voči dažďu a nepriaznivým poveternostným podmienkam.
Napnuté plátno s plochou vyše dvestotisíc centimetrov štvorcových v drevenom ráme, v ktorom vznikla rekordná karikatúra, je zošité z troch kusov, pričom námet tvoria humorné ľudové postavičky doplnené podobizňami zvieratiek.
„Kreslil som približne osem hodín počas dvoch dní s malými přestávkami, za účasti poroty a divákov. Nekreslil som na rýchlosť, takže to bola pohoda, iba som sa držal rebríka, aby ma z neho nesfúklo. Hotovú karikatúru môžu odviezť iba helikoptérou…“ pousmial sa Vladimír Pavlík.
 „Certifikátom sme priamo na mieste potvrdili autorovi vytvorenie najväčšej karikatúry na našom území,“ osvedčil následne rekord komisár Igor Svítok.

Nad budúcnosťou a využitím obrovského plátna si po vzniku rekordu lámal hlavu aj vedúci Podjavorinského múzea Jozef Karlík, ktorý povedal: „Vzhľadom na jeho rozmery ho nemôžeme umiestniť do žiadneho depozitáru, pretože by sa tam nezmestil. Rekordnú karikatúru preto necháme zavesenú na mieste vzniku a bude tvoriť príjemnú umeleckú atmosféru dvora v múzeu.
Na domácich i zahraničných súťažiach kresleného humoru získal tento slovenský rekordér viacero ocenení. Zatiaľ posledné dostal pred dvoma rokmi z ďalekej Číny.
Jedno z ocenení, ktoré získal V. Pavlík

Vlado Pavlík, ako ho familiárne volajú v rodnom meste, je spoluorganizátorom tradičného bienále humoristov Novomestský osteň (pre zaujímavosť, konalo sa už osemnásť ročníkov). Je tiež členom viacerých porôt karikaturistických podujatí.
Konštatuje: „A hoci s humorom a najmä satirou to ide na Slovensku dolu vodou, som optimista, nestrácam humor a kreslím, kreslím a kreslím... i keď v skutočnosti priestor na kreslený humor v printových a elektronických médiách de facto takmer neexistuje. Škoda, lebo takto sa nenávratne stráca malý zlomok slovenskej kultúry.“
Obrázok ocenený v českom Tapíre

Dodajme, že humor v jeho obrazoch je súčasťou mnohých interiérov, kde prináša ľudom pocity uvoľnenia, zlepšuje náladu a vytvára optimistickú atmosféru.
::
Pripravil: Milan Kupecký
Karikatúry: Vlado Pavlík
::
Galéria humoru a satiry:
::

P. S.
Možno patríte k tým, ktorých obsah tejto stránky zaujal.
Ešte viac dobrého čítania získate, keď budete odoberať náš e-mailový vestník:
podrobnejšie informácie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.