- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - Odporúčaný článok: Človek ako boh (peklo na zemi) - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

22. februára 2021

Covid-1984

 

ZÁPISNÍK (7/2021)

Naša súčasnosť má čoraz viac spoločných znakov s Orwellovou víziou totality stvárnenou v románe 1984. Tento román predstavuje dramatický obraz života vo svete, v ktorom si vládcovia udržiavajú moc prostredníctvom propagandy a manipulovania s myslením ľudí, šírením strachu, klamstiev a nenávisti. Ako sa ukazuje, moderné technické prostriedky sú ľahko zneužiteľné – môžu ľudstvu pomáhať, ale môžu byť aj nástrojom slúžiacim na kontrolu, špehovanie a obmedzovanie slobody a súkromia. Rovnako tak zneužiteľná je veda a pokrytecké volanie po odbornosti. Veda bez mravného korektívu sa stáva nehumánnou a v konečnom dôsledku ide proti človeku.

Recenzia: Orwellova umelecká výpoveď o ríši zla

::

Radomír Malý nazýva vieru v účinnosť takzvaného lockdownu poverou. V článku Lockdown a nůžky píše:
„Mainstreamová média nás neustále masírují, jak je prý co nejtvrdší lockdown nezbytný k zastavení epidemie Covidu. Jenže mapa výskytu koronaviru ve světě, dostupná na internetu, ukazuje něco úplně odlišného. Státem, který si vede se zvládáním nákazy nejlépe v Evropě, je Finsko. Naši zdravotníci je často dávají za vzor. Zapomínají ale dodat, že tato země sobů, saun a jezer zavedla lockdown pouze na jaře, na podzim, když čísla začala opět stoupat, už ne. Ve Finsku fungují v naprosto normálním režimu školy, hrají divadla, konají se bohoslužby, jsou otevřeny všechny obchody a restaurace, lidé se mohou shromažďovat v libovolném počtu, probíhají i sportovní zápasy za účasti diváků. Roušky jsou povinné pouze ve zdravotnických zařízeních...“

Celý článok: Lockdown a nůžky

::

Prvé výhonky vírusovej hystérie, ktorá teraz prepukla naplno, sa začali ukazovať už dávnejšie. Môžeme si spomenúť na chorobu šialených kráv, vtáčiu chrípku, prasaciu chrípku... Toto sme napísali v PriestorNete pred niekoľkými rokmi (2010):
„Choroba šialených kráv, vtáčia chrípka, prasacia chrípka, výbuch sopky na Islande... Čo majú tieto problémy spoločné? Priame škody, ktoré spôsobili, boli omnoho menšie než škody nepriame – vyvolané niekedy až nepochopiteľným nafukovaním problému a neadekvátnym informovaním o ňom. Znova sa ukázala (v spomínaných prípadoch deštrukčná) sila masmédií. Psychóza, ktorú podnietili, ovplyvnila aj kompetentných, takže sa rozhodovali pod tlakom a z opatrnosti nariaďovali niekedy neprimerané opatrenia.“

Odkaz na článok: Mediálna psychóza

 

Ján Maršálek

::

Predchádzajúci: ZÁPISNÍK (6/2021)

::

Vážený čitateľ,
ak chcete získať publikácie z našej edície,
ako aj exkluzívne informácie o našom portáli,
prihláste sa na odber e-mailového mesačníka:
PriestorNet – niečo navyše!

2 komentáre:

  1. Anonymný22.2.21

    Ďakujeme za tipy na aktuálne a podľa mňa i dôverné zdroje informácií, hoci tých onakých je až priveľa. Teba selektovať. milan

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Karol Dučák17.3.21

    Rád by som upozornil na veľmi dobrý článok o nezmyselnosti a neprimeranosti drastických opatrení v súvislosti s koronaošiaľom: http://www.duseahvezdy.cz/2021/03/16/stoji-lockdown-vic-zivotu-nez-zachrani/#comment-114426

    OdpovedaťOdstrániť

Pravidlá diskusie v PriestorNete

1. Komentovať jednotlivé príspevky môže každý záujemca, a to pod svojím menom, značkou alebo anonymne.
2. Komentáre nesmú obsahovať vulgarizmy ani urážlivé a nemravné vyjadrenia, nesmie sa v nich propagovať násilie; zakázané sú aj ostatné neetické prejavy, napríklad nepodložené obvinenia. Komentár by mal byť zameraný na predmet príspevku a nie na osobu autora či redaktora.
3. Komentáre nesúladné s predchádzajúcim ustanovením, rovnako tak bezobsažné komentáre, nebudú publikované.
4. Diskusia je moderovaná – znamená to, že zverejnenie komentára nie je okamžité, ale závisí aj od časových možností redaktora. Redaktor má právo odmietnuť, čiže nepublikovať komentár aj bez udania dôvodu.
5. Odoslaním komentára jeho autor vyjadruje súhlas s týmito pravidlami.